Lekarze AIDS: Głosy z Epidemii ad

Często opieka nad pacjentami z AIDS wiązała się z ciężką walką z administratorami szpitali, kolegami, przyjaciółmi i rodziną. W rozdziale zatytułowanym The Dark Years lekarze opisują, w jaki sposób pogodzili się z tym, co mieli do zaoferowania młodym pacjentom, którzy umierają w wyjątkowo dużej liczbie. Długi rozdział Travel Agents for Death , skrupulatnie przekazuje głos lekarzom, którzy zostali przytłoczeni śmiercią swoich pacjentów i musiał poradzić sobie z ambiwalencją swoich kolegów, systemu opieki zdrowotnej i społeczeństwa.
Następnie autorzy zwracają się do epoki wczesnego leczenia, kiedy zydowudyna stała się dostępna. W tym okresie emocje często przeplatały się ze strachem i przerażeniem; poczucie bezradności przeplatane uczuciami celu. Książka kończy się krótkim rozdziałem dotyczącym niedawnej epoki wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej. Biorąc pod uwagę, jak wiele miejsca poświęcają autorzy na te ciemne lata, pożądane byłyby bardziej ostatnie, optymistyczne lata.
Walka tych lekarzy o opiekę nad chorymi i umierającymi często oznaczała izolację zawodową i osobistą. Jako lekarz poświęcony opiece nad chorymi na AIDS przez wiele lat, odkryłem części mojej własnej historii w opowieściach innych. Wszystkie te historie o izolacji, bitwach z administratorami, braku czasu z rodziną i desperacji zrodzonej z liczby zmarłych i umierających pacjentów muszą zostać wysłuchane. Lekarze z wieloletnim doświadczeniem w opiece nad pacjentami z ludzkim wirusem niedoboru odporności będą szczególnie identyfikować się z tą książką; ci nowi w tej dziedzinie powinni znaleźć inspirację i informacje. Książka powinna również cieszyć się powszechnym czytelnictwem, ponieważ świecka publiczność może odnosić się do ludzkich opowieści, które szczegółowo opisują niepowodzenia i triumfy systemu opieki zdrowotnej w odniesieniu do AIDS. Książka jest więcej niż pouczająca i poruszająca – jest świadectwem oddania lekarzy chorym.
Marla Gold, MD
Hahnemann University, Philadelphia, PA 19102

[więcej w: nieżyt trąbki słuchowej, złamanie otwarte kości udowej, sedacja w intensywnej terapii ]
[podobne: ebola jak można się zarazić, ropień brodiego, skolioza idiopatyczna ]