Dziwny rodzaj sławy: Historie Phineas Gage

Historia Phineas Gage jest jedną z najstarszych, najbardziej intrygujących i najbardziej opowiedzianych historii w historii neuronauki. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w wiejskim Vermont ponad 150 lat temu. Gage, pracownik kolei, doznał wypadku, w którym żelazny pręt był napędzany przez przednią część jego głowy, powodując ogromne uszkodzenie jego mózgu, prawdopodobnie w płatach czołowych. To, że Gage przeżył, było wystarczająco cudowne; że przeżył bez widocznych zmian w wyższych funkcjach poznawczych, w tym w mowie, uczeniu się, pamięci i intelekcie, był prawie nie do pojęcia. Ale sława Gage a i bezpieczna pozycja jego przypadku jako punktu zwrotnego w annałach neuropsychologii wywodzą się z innego źródła. Chociaż nigdy nie było autopsji, prawdopodobieństwo uszkodzenia płata czołowego było wysokie i nastąpiły głębokie zmiany w osobowości i temperamencie Gage a. Z perspektywy czasu dramatyczny przypadek Gage a był kluczem do krytycznej roli struktur płata czołowego w zachowaniach społecznych i moralnym rozumowaniu. Współczesna neuropsychologia pozostaje zaabsorbowana tymi relacjami. Istnieje jednak historia kryjąca się za tą historią, i jest to impulsem do opowieści Macmillana o opowieści Gage a. Wydaje się, że prawie żadne z licznych popularnych i naukowych opisów Gage a nie zebrało wszystkich faktów, a agenda Macmillana polega na prostym ustaleniu faktów i podkreśleniu błędów, od trywialnych po szokujące, które przerywają wiele opowiadań Gage . The Odd Kind of Fame spełnia oba te cele, choć nie jest prawdopodobne, aby twórcy w stylu topora szlifowali entuzjazm czytelników lub naukowców i dziennikarzy, którzy są wielokrotnie zabierani do prostowania faktów. Problem polega na tym, że poza korektą szczegółów ta książka nie ma nowych wglądów w podstawową lekcję sagi Gage: mianowicie, że płaty czołowe są ściśle związane z osobowością i emocjami.
Przez prawie dwie dekady Macmillan był zaangażowany w skrupulatne i nieustępliwe dążenie do dokładnego przedstawienia historii Gage a. Ta książka, owoc jego wysiłków, jest historyczną podróżą, która odważnie przynosi błędy, które inni popełnili, opowiadając historię Gage a. Wszystkie szczegóły wypadku i odzyskiwania Gage a (udokumentowane w źródłach podstawowych) zostały ponownie przeanalizowane. Na przykład żelazny pręt przechodzący przez głowę Gage miał średnicę 1/4 cala (3,2 cm) (nie w obwodzie, jak donosi Boston Post 21 września 1848 r.); bar wylądował od 4 do 5 prętów (od 20 do 25 m) za Gageem po podróży przez jego czaszkę (i nie pozostał w głowie, jak donosiły niektóre źródła naukowe); i lekarz Gage a (John Harlow) potwierdził trajektorię paska, dotykając palcem wskazującym razem przez otwory w czaszce i mózgu Gage a.
Wyczerpujące poszukiwania przeprowadzone przez Macmillana pokazują również, jak wiele nie wiadomo o Phineas Gage i doprowadziły go do stwierdzenia, że brak dostatecznie szczegółowej wiedzy o tym, które części mózgu Fineasa zostały ranne, oraz o tym, jak zmieniły się jego procesy mentalne, oznacza, że nie możemy rysować inaczej niż najogólniejsze wnioski na temat relacji zachowań mózgu z jego sprawą. Jest to bez wątpienia poprawne – jest to w istocie sedno i podkreśla ogólną, a nie konkretną wartość sprawy
[więcej w: ciało tłuszczowe hoffy, nieżyt ucha, gemcytabina ]
[hasła pokrewne: jak zwiekszyc fps w minecraft, balsam kapucyński zastosowanie, otepienie ]